Ana sayfa Dünya Lavrov: Putin ve Trump İran’da çözümden yana

Lavrov: Putin ve Trump İran’da çözümden yana

386
0

Rusya Dışişler Bakanı Lavrov, ABD ve Rusya’nın son dönemde gündem olan İran sorununda diplomatik çözümden yana olduğunu söyledi. Japonya’daki G-20 Zirvesi’nde bir araya gelen Putin ve Trump’ın, Suriye, Ukrayna ve İran’ı görüştükleri belirtiliyor. 

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve ABD Başkanı Donald Trump’ın Japonya’daki G20 zirvesinde yaptığı görüşmeden sonra açıklamalarda bulundu. Lavrov, Rusya’nın, stratejik istikrar konusunda ABD’yle işbirliğine hazır olduğunu söyleyerek, Putin ve Trump’ın İran sorununa diplomatik çözüm bulma çağrısı yaptığını belirtti.

Lavrov ABD ve Rusya’nın İran sorununa ilişkin diplomatik çözümden yana olduğunu söyleyerek , “Taraflar, uluslararası gündemdeki konular arasında Suriye, Ukrayna ve İran’ı istişare ettiler. İran konusu, nükleer programla ilgili Ortak Kapsamlı Eylem Planı (JCPOA) ile Hürmüz Boğazı’ndaki gelişmeler bağlamında ele alındı. Zor bir durum ancak iki taraf da, bu durumu diplomatik yoldan çözmek istediklerini teyit etti” ifadelerini kullandı.

‘ABD İLE İŞBİRLİĞİNE HAZIRIZ’

Lavrov, ABD’nin hazır olması halinde Rusya’nın da stratejik istikrarı pekiştirmeye yönelik işbirliğine hazır olduğunu kaydetti. “Devlet Başkanı Putin, stratejik saldırı silahları, stratejik istikrar konuları ve bölgesel çatışmalar konusunda eyleme geçmeye hazır olduğunu birçok kez ifade etti. ABD buna hazır olduğu ölçüde, biz de işbirliğine hazırız” diyen Lavrov, sözlerini şöyle sürdürdü: “Liderler, diyaloğu geliştirme ve tüm dünyayı ilgilendiren ve Amerikan elitinin rehini olan küresel güvenlik meselelerini en önemli sorunlar haline getirmeme eğiliminde. Bunu çok olumlu buluyorum”. (Kaynak: Sputnik)

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here