Ana sayfa Gündem İBB Başkanı İmamoğlu: Hep beraber demokrasiye verilen zararı tamir ettik

İBB Başkanı İmamoğlu: Hep beraber demokrasiye verilen zararı tamir ettik

402
0

Mazbatasını alarak göreve başlayan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Saraçhane’de toplanan halka seslendi. Hep beraber demokrasiye verilen zararı tamir ettiklerini belirten İmamoğlu, “Milletin iradesini hiç bir güç geri çeviremez. Milletin iradesini kimse yok sayamaz. Sizler bunu ispat ettiniz” dedi.

23 Haziran seçimlerinde açık ara farkla seçilen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu mazbatasını alarak resmi olarak göreve başladı. Mazbatasını aldıktan sonra İmamoğlu, devir teslim töreni için Saraçhane Meydanında bulunan İBB binasına geldi. İmamoğlu’nu, burada binlerce İstanbullu karşıladı. Devir teslim töreni için belediye binasına giren İmamoğlu görevi, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’dan devraldı. Yerlikaya mührü İmamoğlu’na vererek, “Kendisini tebrik ediyorum. Bu süreçte birlikte çalıştığımız büyükşehir ailesine ve tüm İstanbullulara teşekkür ediyorum” dedi.

İmamoğlu ise “Ben de Sayın Valimize teşekkür ediyorum. Mührü aldım. Teşekkür ediyorum. Allah mahcup etmesin. Bu şehre, tarihine sahip çıkacak bir yönetim anlayışını ortaya koymak istiyorum. İstanbul’umuza hep beraber hizmet etme sözünü veriyorum. Herkesle uyum içerisinde çalışmayı temenni ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Mührü teslim aldıktan sonra halk ile Belediye binası önünde bir araya gelen İmamoğlu burada konuşma yaptı. 

‘BUGÜN İSTANBUL’UN BAYRAMI’

Halkı selamlayan İmamoğlu, “Cumhuriyete ve demokrasiye inanmanın, geçmişten bugüne tüm değerlerine sahip çıkmanın keyfi içerisindeyim. Sizlerle kucaklaşmanın büyü keyfini yaşıyorum. Bugün demokrasi bayramı. Bugün İstanbul’un bayramı. Hep birlikte çok güzel işler başaracağımızın müjdecisi bugün. İstanbul’a hayırlı olsun. 31 Mart gecesi birileri saati durdurmak istedi, ama millet 23 Haziran’da o saati çalıştırdı. Milletin iradesini hiç bir güç geri çeviremez. Milletin iradesini kimse yok sayamaz. Sizler bunu ispat ettiniz” ifadelerini kullandı.

‘EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR’

İstanbul halkının ‘806 bin defa millet iradesini İmamoğlu’na teslim ediyoruz’ dediğini belirten İmamoğlu, “İstanbullu, bir avuç insana, demokrasiye sıkıntı vermek isteyenlere öyle bir ders verdi ki, ‘Yaşasın cumhuriyet, yaşasın demokrasi’ dedi. İstanbul, bu millete büyük bir özgüven kazandırdı. İstanbullu dedi ki, ‘Benim adalet duygularımla oynayamazsınız. Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. ‘İstanbullu, 23 Haziran’da Cumhuriyet’e ve demokrasiye olan bağlılığını tescilledi. Bu tescil, dünyaya da şunu gösterdi. Türkiye, herhangi bir Ortadoğu ülkesi değildir. Türkiye, damarlarına kadar demokrasiye inanmıştır” diye konuştu.

‘ZENGİNİ FAKİRİ EŞİTİZ’

Seçim sürecinde meydana gelen halk birlikteliğinin kazandırdığına vurgu yapan İmamoğlu, “Sadece bize oy verenler değil, bütün İstanbullular, tüm barışçıl duygularıyla, adalete inanan tüm duygularıyla, sandığa gitmesi en güzel günü İstanbul’a ve Türkiye’ye yaşatması, o bakımdan çok değerli, ben bu şehri 16 milyon insanına teşekkür ediyorum. Hep beraber demokrasiye verilen zararı tamir ettik. Hep beraber demokrasiyi hiçe sayanları bir kez daha milletçe yok saydık. Yok hükmündedir o bir avuç insan. Bu şehirde 16 milyon insanımıza, eşit olduğumuzu gösterdik, hep birlikte. Eşitiz biz. Zengini fakiri eşitiz. Eşitlik duygusu çok önemli. Ayrımcılık yok. Türk, Kürt herkes eşit. Ermenisi, Rum’u, Süryanisi, Yahudi’yi Arnavut’u herkes eşit. Milletçe biriz biz biriz” dedi. 

‘DEMOKRASİYE KATKI SUNAN HDP’YE TEŞEKKÜRLER’ 

Tüm siyasi partilere teşekkür ettiğini söyleyen İmamoğlu, “Bu süreçte demokrasiye katkı sundukları için, bize destek veren vermeyen tüm siyasi partilere teşekkür ediyorum. Ama ben biliyorum çok kıymetli oylarını alsak da almasak da eşit vatandaş olarak hepsine gururla hizmet sunacağım gururla. Özellikle siyasi partilere teşekkür ederken hem destek olan hem demokrasiye katkı sunan HDP’li hemşerilerime teşekkür ediyorum. AK Partili hemşerilerime, MHP’li hemşerilerime teşekkür ediyorum. DSP’li, BBP’li, BTP’li, Vatan Partili, DP’li dostlarımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu. 

‘GECE GÜNDÜZ ÇALIŞMAMIZ LAZIM’

31 Mart seçimleri sonrası İstanbul için yeniden alınan seçim kararını duydukları andan itibaren çalışma yürüten tüm gönüllülerine, üyelerine ve partililelerine teşekkür ettiğini belirten İmamoğlu, “Hepinize şunu söyleyeyim, size söz verdiğim gibi İstanbul’da israf bitecek, tasarruf başlayacak. Gelir adaleti başlayacak. Hakça hukuka uygun, eşit bir şekilde İstanbul’un nimetlerini 16 milyon insana paylaştıracağım. Kendimi bu şehrin insanlarına, bu şehrin çocuklarına, gençlerine adayacağım ve sizler için gece gündüz çalışmaya söz veriyorum.

Artık zaman kaybetme vaktimiz bitti, hiçbir lüksümüz yok. Gece gündüz çalışmamız lazım. Seçim bitti. Yaptığımız İstanbul buluşmasıyla artık hepinizin bana yardımcı olmasını istiyorum” ifadelerinde bulundu.

‘SEFERBERLİĞE DAVET EDİYORUM’

“Hep birlikte çözüm üreteceğiz” diyen İmamoğlu, şöyle devam etti: “İstanbul’a herkesin gönül vermesini istiyorum. Hep birlikte yardımcı olacağız birbirimize. Her yere göz kulak olmanızı istiyorum. Hep birlikte İstanbul’da benimle beraber çalışmaya hazır mıyız? Birlikte İstanbul’u ayağa kaldıracağız. İş insanlarına, mali anlamda hazır olan iş insanlarına sesleniyorum. İlk etapta özellikle başta kreş kampanyamız olmak üzere çocuklara ve sosyal anlamdaki birçok projemize eşlik etmelerini bekliyorum. İstanbul’un her kesimini bu süreçte seferberliğe davet ediyorum.” 

‘İBB ÇALIŞANLARININ BAŞIMIN ÜSTÜNDE YERİ VAR’

Göreve başladıktan sonra belediye çalışanlarının işlerine son verileceği sözlerine atıfta bulunan İmamoğlu, “Bu şehirde her yönüyle başka bir dönem başlatıyoruz. Biz bu şehrin her anını sizinle paylaşacağız. Şeffaf, katılımcı bir İstanbul olacağız. Hiç kimseyi dışarıda bırakmayacağız. İstanbul adil bir kent olacak. Hızlıca hizmet üretecek. Buradan duyurmak istiyorum. İşine sahip, alın teri döken ve bu şehir için çalışan kişiye partiye değil, 16 milyon İstanbullu için çalışan her İBB çalışanının yeri başımın üstünde yeri var. Ama başka öncelikleri olan varsa, iş hukukuna, ahlakına göre davranmıyorsa, belediyede başka işler peşinde koşuyorsa benim onunla işim olmaz” dedi. 

‘ALLAH ŞAHİT ÇOK ÇALIŞACAĞIM’

“Siyasette kirli dili yok edeceğiz partizanlığı bu binalardan söküp atacağız! Artık liyakat var, adalet var, unutmayın” diyen İmamoğlu, “Ne demiştik, yolumuz uzun. Ne demiştik, heyecanımız var! Ne demiştik, gençliğimiz var! Çalışacağız ve başaracağız. Kimsenin şüphesi olmasın. Allah şahit, çok çalışacağım” ifadelerini kullandı. 

İmamoğlu sözlerine şöyle devam etti: “Benimle gurur duyacağınız işler yapacağız. Bize, hatamız olduğunda lütfen bizi uyarın. Bize önerilerinizi yollayın. Bizi yalnız bırakmayın. Bizi eleştirin. Arkamızdan başka işler çevirenler varsa onlardan da bizi koruyun. Var mıyız? Biz şunu söylüyoruz, bu şehrin çoğunluğu millet. Bu şehrin insanları hizmet bekliyor hizmet. Biz ne dedik? Kişilere değil, partilere değil, biz İstanbul’a hizmet etmeye geliyoruz. Onların sevgisi, onların güzel duyguları her sabah kalktığımızda bizi şarj edecek, güne enerjik başlayacağız. Bu şehrin güzel renkleriyle, çok güzel işler başaracağız.” 

İmamoğlu son olarak, “Sizlerle beraber çok büyük işler başaracağız. Sizleri de Allah’a emanet ediyorum. Bu sevgiyle aşamayacağımız hiçbir engel yok. Hepinizi çok seviyorum. Ne demiştik; ‘Her şey çok güzel olacak!’ Oldu, oldu” dedi. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here